Organizacje pożytku publicznego w Polsce stanowią około 6% wszystkich stowarzyszeń i fundacji. W tym trudnym czasie pandemii to właśnie one stanowią bardzo ważny element niosący wsparcie i pomoc obywatelom w kraju.

 

W związku z obecną sytuacją rząd przedłużył możliwość składania deklaracji PIT. Rozliczać się można od 15 lutego do końca maja. Jest to dodatkowy miesiąc aby przemyśleć komu 1% ze swojego podatku przekazać.

 

Dlaczego wspieranie lokalnych organizacji jest tak ważne? Organizacje Pożytku Publicznego ze Szczecina szczególnie teraz potrzebują wsparcia mieszkańców, ponieważ zaplanowane działania opłacane ze środków samorządowych i innych nie mogą się odbyć. Mimo to wciąż działają starając się wspierać swoich beneficjentów nieczęsto pracując wolontarystycznie robiąc wszystko by nie zawieszać swojej działalności. Bez organizacji bowiem trudno wyobrazić sobie pomoc osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, osobom poszkodowanym przez przemoc domową, zwierzętom a w dobie pandemii problemy narastają.

 

Szczególnie teraz to w głównej mierze organizacje pożytku publicznego wspierają mieszkańców miasta. Organizują pomoc w postaci ciepłych posiłków, robienia zakupów seniorom, osobom na kwarantannach. Pracownicy i wolontariusze często z własnych prywatnych środków szyją maseczki, zaopatrują szczecinian w rękawiczki i inne środki ochrony bezpośredniej, czy wyprowadzają zwierzęta na spacery. Nieustannie edukują, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, organizują spotkania on-line oraz wspierają bezdomnych. Pomagają w zakupie leków, a nierzadko także w opłaceniu rachunków. Prowadzą także schroniska oraz noclegownie.

Wiele z nich uruchomiło również specjalne linie telefoniczne świadcząc pomoc psychologiczną. Nie zawieszają wizyt, prowadzą je poprzez media społecznościowe np. prowadząc nieodpłatne rehabilitacje dla niepełnosprawnych.

Warto zaznaczyć, że pomoc jest nieodpłatna, a z ich usług skorzystać może każdy mieszkaniec Szczecina. Dlatego szczególnie teraz niezwykle ważne jest pamiętanie o ich działalności na rzecz miasta i mieszkańców. Jedną z możliwości wsparcia jest przekazanie 1% z podatku właśnie na rzecz naszych lokalnych OPP by nieustannie mogli działać na naszą rzecz.